تبلیغات
اعتدال
12:12 ق.ظ
117
حاج آقا مجتهدی ره
آقای خاص روحانیت
   
ایام محرم بود.دی ماه سال 1386 وحوزه علمیه آیت الله مجتهدی تهرانی سیاهپوش غم سیدالشهداء ع.
طلبه ها در مجالس روضه و پشت دربهای بیمارستان بازرگانان ذکر ام من یجیب به لب داشتند. برای مردی که او را از ته دل دوست داشتند. مردی که ویژگی های خاص او ، او را از دیگران جدا میکرد.
مردی که پدرش کاسب بود و بازاری. و او مخفیانه و بدور از چشم پدر پای به عالم مقدس طلبگی گذاشته بود. مردی که فوت و فن های تجارت و کسب را بخوبی در سنین نوجوانی فرا گرفته بود.
بالاخره احمد در19سالگی به لباس مقدس روحانیت مفتخر شد و پدر نیز بعد از مدتی با چشم افتخار به فرزند عزیزش نگاه میکرد.
ایشان در24سالگی ازدواج کردند و به نقل خودشان گاهی اوقات حتی قادر به تهیه نون و ماست هم برای خوراک نبودند.
مردی که با تلاش و پشت کار فراوان ، مسجد قدیمی ملا جعفر را که تبدیل به انبارخاك ذغال و خمره ترشی كسبه محل شده بود را در کوچه و پس کوچه های محله پل ری تبدیل به یکی از معتبرترین حوزه های علمیه تهران و کشور کرد. امری که جز با اخلاص و توکل حاصل نمیشود.
پس از انقلاب نیز که زمینه برای ورود روحانیت به پست های مختلف فراهم شد استاد عزیز ابقاء در کسوت معلمی را بر میز و مقام ترجیح داد و کما فی سابق مشغول تربیت نفس خود و دیگران بود. البته به گفته خودش او کارخانه دار بود. کارخانه انسان سازی.
ایشان حتی تربیت جوانان را بر کرسی های تدریس دروس سطح بالای حوزوی که انسان را دارای جایگاه و منزلت اجتماعی می کند ترجیح داد.
مردی که عامیانه و شیرین صحبت میکرد و هیچ گاه بیان شیوای خود را به عبارات پیچیده و نامانوس که بعضا آن را نشانه علمیت میدانند نیالود.
سفارش او به طلبه ها اعتدال و میانه روی بود.ایشان میفرمود رگ مقدسی داشته باشید ولی خشک مقدس نباشید. رگ عوامی داشته باشید ولی مثل عوام نباشید.
میفرمودند برای گذراندن زندگی آب باریکه ای برای خود فراهم کنید تا به محراب و منبر از دید درآمدزایی نگاه نکنید و آنها را بااخلاص و برای خدا انجام دهید.
مردی که خانه شخصی و محقر خویش را تبدیل به حسنیه کرد و کتابهای خود را به طلاب اهدا نمود و حتی با جسم خود کار فرهنگی نمود.
مردی که مجلس روضه امام حسین ع را نیز کلاس درس میدانست و در وصیت نامه خود ذکر نموده انشاءالله شب های سینه زنی چند نفر كنار قبر حقیر روضه بخوانند و طلب مغفرت نمایند.
یادش گرامیطبقه بندی: مناسبت ها،