تبلیغات
اعتدال
07:46 ب.ظ
201
آداب دعا 32
آثار دعا در حق دیگران
       
                              
افزایش روزی و دفع بلاء
امام صادق (علیه‌السلام) :
«دُعَاءُ الْمُسْلِمِ لِأَخِیهِ بِظَهْرِ الْغَیْبِ یَسُوقُ إِلَى الدَّاعِی الرِّزْقَ وَ یَصْرِفُ عَنْهُ الْبَلَاءَ». - وسائلالشیعة ج7 ص112-
با توجه به این روایت و روایات مشابه دیگری كه زیاد هم هست و من فقط به یكی از آنها اشاره میكنم، میفهمیم كه «دعا برای غیر»، روزی را زیاد میکند و در جلب روزی و به دست آوردن آن تسریع میكند. اینكه در روایت «یَسُوقُ» آمده بود، یعنی در اینكه روزی به دست تو برسد سرعت میبخشد. از طرف دیگر دعا برای غیر، از تو دفع بلا هم میکند.
تو برای یك برادر مؤمن دعا میكنی و اثر این دعا در مورد او زود حاصل میشود. اما از طرفی این دعا بر روی خود تو هم اثر دارد و آن این است كه برای تو که داعی هستی، نه مَدعُوٌّ له كه برای او دعا کرده‌ای، جلب روزی و دفع بلا میكند. ممکن است تو برای شفای کسی از بستگان، رفقا یا هر کسی از مؤمنین پشت سرش دعا کنی كه خدایا، او را شفا بده؛ همین دعا اثر دارد. اثرش این است که روزی تو زیاد میشود و از تو دفع بلا میشود. تو برای او دعا کردهای كه خدا او را شفا دهد، اما اثر این دعا این است که روزیات با سرعت به دست تو خواهد رسید و اگر در سلسله علل بنا بر این است كه بلایی به تو برسد، خدا راهش را عوض میكند و از تو دور میشود.
پس دعا برای غیر، بر روی «داعی» تأثیر میگذارد و این كه به دعا کردن برای غیر، سفارش شده و در آیات و روایات هم میبینیم افرادی را برای دعا كردن، یا به طور كلی مؤمنین و مؤمنات، یا به طور خاص و شخصی، پدر و مادر را ذكر میكند، به همین منظور است و بعد هم آثاری دارد كه مطرح شده اند.
  --حاج آقا مجتبی تهرانی ره--طبقه بندی: آداب دعا،