تبلیغات
اعتدال
11:45 ب.ظ
48
امام شناسی (2)

دلایل حقانیت امام علی (ع) از قرآن و کتب اهل سنت

                               
آیه فروش جان

وَمِنَ النَّاسِ مَن یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ
(سوره بقره، آیه 207)
(برخى از مردم، جان خود را براى خشنودى خدا مى فروشند؛ و خداوند با این بندگان مهربان است.)


عبدالرحمان بن میمون به نقل از ابن عباس مى گوید:
رسول خدا صلى الله علیه و آله در شبى که به سوى آن غار برون شد، على را در بستر خود خوابانید . ابوبکر به دنبال پیامبر آمد و على او را از خروج پیامبر آگاه کرد . ابوبکر در پى آن حضرت روان شد و قریشیان بیدار و پاسدار، على را [به جاى پیامبر] هدف خویش گرفته بودند. چون صبح شد، با شگفتى على را فراروى خود دیدند . گفتند: محمد صلى الله علیه و آله کجاست، على علیه السلام گفت : من از او خبر ندارم، گفتند : ما نمى خواستیم به تو ضررى برسانیم و تو را آزار دهیم . ما هدفمان محمد صلى الله علیه و آله بوده است . چون که او از زدن و ضربه خوردن به خود نمى پیچد اما تو از ضربه خوردن به خود مى پیچى. سپس آیه و من الناس من یشرى نفسه ... درباره او نازل شد.
امام على علیه السلام، خود، در این باره چنین سروده است:
وقیت بنفسى خیر من وطى الحصى
واکرم خلق طاف بالبیت والحجر
وبِت اُراعى منهم ما ینوبنى
و قد صرت نفسى على القتل والاسر
محمد لما خاف ان یمکروا به
فنجاه ذوالطول العظیم من المکر
و بات رسول الله فى الغار آمنا
فما زال فى حفظ الاله و فى ستر
با جان خود برترین راهوار در این سنگریزه ها/ و گرامى ترین آفریده، زایر بیت و حجر را پاسدارى کردم ./ خوابیدم و در حالى که دشمنانم را مى پاییدم/ خود را براى کشته شدن و اسارت آماده ساختم ./ زمانى که محمد صلى الله علیه و آله از مکر آنها بر خود ترسید / خداوند بخشایشگر عظیم، از این مکر نجاتش داد. / آرى، رسول خدا صلى الله علیه و آله در آن غار، ایمن آسود/ و همواره در پناه خدا باقى ماند.
(احمد بن حنبل، المسند، ج ١، ص ٣٣٠ ؛ حاكم نیشابورى، المستدرك على الصحیحین، ج ٣، ص ١٢٣ ؛ نسائى، احمد بن شعیب، خصائص على بن ابى طالب، ص ٦)طبقه بندی: امام شناسی،