تبلیغات
اعتدال
10:37 ب.ظ
51
اعتدال به سبک رهبر(2)
پرهیز از کدورت
                                  
رهبر معظم انقلاب حفظه الله : ((۱۳۹۲/۰۵/۰۶
 یكى از دوستان اشاره كردند كه بین دانشجویان به خاطر اختلاف در تحلیل درباره‌ى مسائل گوناگون، كدورتهائى وجود دارد. من جداً میخواهم این را خواهش كنم كه همه كوشش كنند كه اختلاف نظر در تحلیل، در برداشت، در تلقى از واقعیتها، به كدورت نینجامد، به دعوا نینجامد. خب، مثل محیطهاى علمى، دو نفر ممكن است نظرات علمىِ متفاوتى داشته باشند؛ این لزوماً به درگیرى و مخالفت و دشمنى نخواهد انجامید؛ خب، دو تا نظر است. در زمینه‌ى مسائل سیاسى و اجتماعى هم به نظرم میرسد كه وقتى در چهارچوبها شما متفق و متحدید، اینجور باید برخورد كنید؛ نگذارید به كدورت بینجامد. بله، ممكن است كسانى باشند كه از لحاظ اصول و مبانى با شما دشمنى كنند؛ خب آن یك مقوله‌ى دیگرى است، یك بحث دیگرى است؛ اما اختلاف نظر نباید به دعوا و كدورت و احیاناً خشونت بینجامد. امام (رضوان الله علیه) - البته نه به دانشجویان  - مكرر به سیاستمداران و نمایندگان و مسئولان و فعالان سیاسى توصیه میكردند و میگفتند مثل مباحثه‌ى طلبه‌ها رفتار كنید. طلبه‌ها در هنگام مباحثه، گاهى اوقات علیه هم عصبانى میشوند - حالا مضمون هم میگویند به طلبه‌ها، میگویند كتاب تو سر هم میزنند! كه البته چنین چیزى نیست - بحث میكنند، داد میكشند؛ كسى نگاه كند، خیال میكند اینها میخواهند مثلاً همدیگر را تكه‌پاره كنند؛ در حالى كه نه، مباحثه كه تمام میشود، بلند میشوند میروند با همدیگر سر سفره مى‌نشینند و آبگوشتشان را میخورند، با هم حرف میزنند، با هم دوستند، رفیقند. امام میگفتند: سیاسیون  - چه در مجلس، چه در دولت، چه در حزب جمهورى اسلامى كه آن‌وقت ما داشتیم، یا بقیه‌ى عرصه‌هاى سیاسى - اینجورى با هم رفتار كنند. ممكن است اختلاف نظر هم باشد، بگومگو هم باشد، اما نگذارید كدورت و دشمنى به میان بیاید. 

شاید برای اکثر ماها پیش اومده باشه که تو یه مسئله اعتقادی یا اجتماعی و سیاسی با شخص دیگه ای اختلاف نظر داشته باشیم. برای من تو فضای وبلاگ نویسی مخصوصا زمان انتخابات این اتفاق زیاد افتاد.بعضی از ماها فکر می کنیم نشونه انقلابی بودن و مقید بودن اینه که برای مخالفینمون قاطی کنیم. به این اون بد و بیراه بگیم. اگه دوست قدیمی ما کاندید مورد نظر ما رو قبول نداشت بهش اخم وتخم کنیم وآخرشم دوستیمون رو باهاش قطع کنیم.انقلابی یعنی کسی که همیشه یه پاچه تو دهن مبارکشه!!!
یکی نظرش قالیباف بود،یکی جلیلی یا روحانی یا رضایی و ولایتی یا غرضی. بعضی وقتها بحثها تو وبلاگ ها خیلی داغ بود. داغ داغ داغ. یا بعضی از دوستان سر اشخاص مختلف از اصول گرا واصلاح طلب خیلی حرف برای گفتن ونگفتن دارند. سر بعضی از وزرا و اینکه سابقه اونها چه بوده و قبلا چه کردند؟ 
عمار بودن آداب داره.
           اگه میخوای عمار باشی ، بسم الله.             طبقه بندی: سیاسی،