تبلیغات
اعتدال
12:50 ق.ظ
52
امام شناسی(4)

دلایل حقانیت امام علی (ع) از قرآن و کتب اهل سنت

                        
آیه ایثار

وَالَّذِینَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِیمَانَ مِن قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیْهِمْ وَلَا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَیُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
(سوره حشر، آیه 9 )
(و کسانی که پیش از آمدن مهاجران در دیار خود بوده اند و ایمان آورده اند ، آنهایی را که به سویشان مهاجرت کرده اند دوست می دارند و از آنچه مهاجران را داده می شود در دل احساس حسد نمی کنند ، و دیگران را بر خویش ترجیح می دهند هر چند خود نیازمند باشند و آنان که از بخل خویش درامان مانده باشند رستگارانند.)
ابوهریره مى گوید :
مردى نزد پیامبر آمد و از گرسنگى شکوه کرد. پیامبر او را به خانه زنانش فرستاد و آنها گفتند :چیزى جز آب نداریم.آن حضرت فرمود:چه کسى در این شب این مرد را درمى یابد؟ على گفت: من یا رسول ﷲ ! سپس نزد فاطمه آمد و او را از ماجرا آگاه کرد.او گفـت: چیـزى جـز غـذاى ایـن دخترك نداریم، ولى مهمانمان را بر خود ترجیح مى دهیم.على گفت : دخترك را بخوابان و من نیز چراغ را به خاطر این مهمـان خـاموش مـى کـنم. فاطمه چنان کرد، و آن مهمان شام خورد، و چون صبح شد خداى سبحان آیه و یؤثرون على انفسهم...را نازل فرمود.
(حاكم حسكانى، شواهدالتنزیل، ج2، ص246)
طبقه بندی: امام شناسی،